فردی با استفاده از شیشه 4 میل فلوت خانه ی جنگلی درخشانی ساخت

فرآیند پیلکینگتون برای تولید شیشه 4 میل فلوت شامل مراحل اساسی زیر است. مواد اولیه ( ماسه شفاف ، اکسید کلسیم ، کربنات سدیم) وزن شده و به طور متناسب همراه با افزودن مواد افزودنی مخلوط می شوند تا خواص فنی یا بصری خاصی را ارائه دهند.
این مخلوط در یک کوره گازی یا ذوب الکتریکی ، کوره قابلمه یا کوره گرم می شود. شیشه مذاب در حدود 1700 درجه سانتیگراد (3090 درجه فارنهایت) تشکیل می شود و روی قلع مذاب شناور می شود تا شیشه ای با ضخامت مورد نظر را تشکیل دهد.
شیشه خنک می شود، فرآیند دقیق استحکام کلی آن را تعیین می کند.
ترکیب شیشه و سرعت خنک‌شدن را می‌توان تغییر داد تا بسته به کاربرد نهایی مورد نیاز، طیف وسیعی از خواص را ارائه دهد. شفافیت بصری و بازتاب را می توان با افزودن مواد افزودنی به مخلوط اولیه تغییر داد. شیشه می تواند شفاف ، شفاف، رنگی، بازتابنده، لکه دار، مات و غیره باشد.

شیشه
خواص نوری خورشید را می توان برای انتقال، جذب یا انعکاس طول موج های خاصی از طیف خورشیدی کنترل کرد. خواص نوری مادون قرمز موج بلند را می توان تغییر داد تا بر تابش اثر بگذارد به عنوان مثال برای ایجاد شیشه کم.

مقدار U را می توان با مقدار R لایه های شیشه و انتقال حرارت سطح آنها تغییر داد. استحکام را می توان با ورقه ورقه ها و مواد افزودنی که توانایی شیشه را برای مقاومت در برابر تغییر شکل، برش یا شکستن تحت بار افزایش می دهد، تغییر داد.
شیشه را می توان به روش های مختلف کار کرد، از دمیدن، کشیدن و فشار دادن گرفته تا جوشکاری. شیشه 100% قابل بازیافت است. ضایعات شیشه به عنوان مواد اولیه در تولید شیشه و به عنوان سنگدانه در ساخت بتن استفاده می شود.

تعداد دفعاتی که شیشه بازیافت شده است بر کیفیت ، استحکام یا عملکرد آن تأثیری ندارد. ترکیب شیشه انواع مختلفی از شیشه وجود دارد که هر کدام بسته به کاربردشان خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی دارند.

شیشه بوروسیلیکات. ساخته شده از 70-80٪ سیلیس، 7-13٪ اکسید بوریک، مقادیر کمتری از مواد قلیایی و اکسید آلومینیوم. به طور گسترده توسط صنایع شیمیایی و دارویی و همچنین برای اقلام معمولی خانگی، تحت نام تجاری Pyrex استفاده می شود.

این رایج ترین نوع شیشه است که عمدتاً از ماسه ساخته می شود. از آنجایی که به طور معمول بی رنگ است، از این شیشه برای پنجره ها استفاده می شود.

ترکیب الیاف شیشه با توجه به کاربرد آن متفاوت است. برای عایق کاری ساختمان ، شیشه مورد استفاده معمولاً آهک سودا است  در حالی که برای منسوجات، شیشه آلومینیوم بوروسیلیکات با محتوای اکسید سدیم بسیار کم به دلیل دوام شیمیایی خوب ترجیح داده می شود.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *